Wellnes a koupání
Související s vodou
Přehradní nádrž a hráz Slezská Harta – Bílčice – cca 9 km
Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.
Výstavba údolní nádrže na Moravici u obce Slezská Harta byla realizována na základě úvah o nutnosti posílení níže ležícího vodárenského zdroje Kružberk. Poblíž nádrže se nachází 780 m vysoký kopec Velký Roudný, největší a nejzachovalejší stratovulkán v České republice. Součástí vodního díla je malá vodní elektrárna. Přehrada se využívá pro výrobu energie, jako havarijní povodňová ochrana, pro chov ryb, sportovní rybolov, rekreaci. Pro zvýšení turistického vyžití na Slezské Hartě jsou určeny také vyhlídkové plavby po přehradě. Slezská Harta je nejmladší přehrada v České republice nacházející se v Nízkém Jeseníku, jihovýchodně od Bruntálu.
Přehradní nádrž Kružberk – cca 13 km
Přívoz Roudno – který Vás převeze přes přehradu do Rázové k dalším výletům
Sopky, kopce a rozhledny
Krásu okolní krajiny, zeleň, rozmanitost a její utváření můžete obdivovat:
Vyhaslá sopka Malý a Velký Roudný – rozhledna Velký Roudný – cca 12 km Rozhledna na Velkém Roudném, nejvyšším vulkánu v Nízkém Jeseníku,
byla postavena v roce 2007. Na stavbu rozhledny se spotřebovalo 18 tun modřínového dřeva. Opracované desky se nejprve navrtaly a celá konstrukce se naplocho smontovala v továrně. Na místě se pak jednotlivé části postavily s pomocí jeřábu a přeplátováním spojily na sebe. Jde o 20 metrů vysokou dřevě-
nou konstrukci na betonových základech s krytou vyhlídkovou plošinou. Rozhledna shlíží z Velkého Roudného na kraj kolem přehrady Slezská Harta. Z rozhledny
je výhled na hřeben Hrubého Jeseníku, na Nízký Jeseník, Krnovsko, Opavsko, Beskydy a Oderské vrchy.
Rozhledna je přístupná celoročně.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/rozhledna-velky-roudny-v-jesenikach
Přírodní památka Rázovské tufity – další zastávka sopečnou činností. Cca 21 km
Venušina sopka – lávový proud - Mezina cca 25 km.
Uhlířský vrch- Bruntál, k vrcholu se dostanete nádhernou alejí, která je zároveň křížovou cestou se zastaveními ke kostelíku. Cca 30 km.
Přírodní památka Uhlířský vrch (672 m n.m.) je jednou z nejmladších sopek na našem území. Dnes již vyhaslá čtvrtohorní sopka byla aktivní naposledy zhruba před 1,7 milióny let. V 19.století byl na jejím úbočí otevřen lom, ve kterém se až do druhé poloviny 20. století těžily sopečné tufy.
Uhlířský vrch u Bruntálu patří k nejmladším sopkám v České republice. Na jeho vršku, v nadmořské výšce 672 metrů n.m., stojí barokní kostel Panny Marie Pomocné. Kopec má v kuželu lom po bývalé těžbě tufů, které se používaly k výrobě. Lávový proud, který vytékal ze sopky východním a severovýchodním směrem, je tvořen alkalickým čedičem. Ze smíšeného vulkánu jsou ve stěnách opuštěného lomu na jižním svahu odkryty profily málo zpevněnými vyvrženinami (sopečný prach, písek, lapilli, bombičky, strusky i velké balvany), které činí z Uhlířského vrchu nejpozoruhodnější lokalitu tohoto druhu u nás. Z výzkumů, zaměřených na určení stáří sopky vyplývá, že byla činná ještě ve starších čtvrtohorách a od poslední erupce tedy neuplynulo více než 1,7 milionu let. Použijeme-li časového měřítka geologů, pak to bylo prakticky "včera".
Ke kopci se váže legenda o rytíři Augustinu Oswaldovi Lichtensteinovi, který zde při lovu zabloudil a před jistou smrtí ho zachránil místní uhlíř. Zřejmě tak vznikl i název kopce a místodržící na něm dal z vděčnosti vystavět dřevěnou kapli, která byla v roce 1758 nahrazena barokním kostelem. Od roku 1770 k němu vede také lipová alej s křížovou cestou.
Uhlířský vrch se nachází 3 km jihozápadně od Bruntálu a díky zdaleka viditelnému baroknímu kostelíku vytváří neodmyslitelnou dominantu v okolní krajině. Celým územím prochází zeleně značená turistická cesta z Bruntálu k vodní nádrži Slezská Harta a naučná stezka, která začíná u vstupu do lipové aleje a dovede vás až ke kostelíku.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/uhlirsky-vrch-u-bruntalu-jedna-z-nejmladsich-sop
Slunečná Dětřichov nad Moravicí – procházka přírodou
Praděd – Praděd nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku 1491 n.m. Na cestě na vrchol, či na cestě zpět můžete pokračovat po stezce povodí Bílé Opavy, kde dojdete do malebné vesnice Karlova Studánka, kde se natáčel část filmu „S TEBOU MĚ BAVÍ SVĚT“. Cca 57 km.
Rozhledna a televizní vysílač Praděd je stavba na vrcholu Pradědu v Hrubém Jeseníku. Jeho vrchol je nejvyšším pevným umělým bodem Česka, s nadmořskou výškou mezi 1 637 a 1 638 m převyšuje vrchol nejvyšší české hory Sněžky.
Výška: 146 m
Otevřeno: 1980
Konstrukce: železobetonová, kamenná
Počet schodů: výtahy
Rok vzniku: 1968–1980
Souřadnice: 50°4′59″ s. š., 17°13′51,5″ v. d.
Výška stavby: 146,5 m, do roku 1993 výška 162 m
Hrady, zříceniny, zámky a muzea
Kdo má rád historii, může navštívit např. tyto lokality autem na kole, busem i pěšky:
S: 49°50'13.5"N 17°14'44.9"E
Zřícenina Hradu Vildštejn – Budišov nad Budišovkou, cca 9 km
Zřícenina hradu Vikštejn – Radkov, cca 27 km
Zřícenina hradu Kružberk
Hrad a zámek Šternberk – cca 24 km, Šternberku můžete dále navštívit expozici času Zámek a zámecké expozice Bruntál, cca 30 km
Zámek Hradec nad Moravicí, cca 39 km.
Muzeum Břidlice - Budišov nad Budišovkou, cca 11 km
A pokud se budete chtít projít a poznávat zvířenu, můžete navštívit ZOO Olomouc –Na kopečku…
Sjezdovky
Většina hostů v zimní sezóně využije svůj pobyt k lyžování. Nedaleko cca 9 km můžete navštívit ski areál Horní Guntramovice.